Mide Yanmanız mı var?

By: | Tags: | Comments: 0 | Mayıs 21st, 2016

Göğüs kemiğinizin arkasındaki yanma hissi veren mide yanmasının temel sorumlusu doktorlar tarafından çok iyi bilinmekte.

Başka sebepleri de var ama hastaların çoğunluğunda bu durum mideden yemek borusuna geri giden asitten kaynaklanmakta. Reflünün temel nedeni aşağıdaki yemek borusu büzücü kasının yani mide ve yemek borusu arasındaki kas kapağının istemsiz bir şekilde açılmasıdır.  Doktorlar  mide yanmasının tedavisinden çok öncelikle önlenmesi konusunda çalışmaktalar.

Mide yanması için 7 doğal çözüm önerisi

Bunlardan ilk ikisi reflünün azaltılması için yapılan çalışmalarda etkili olduğu kanıtlanmış yaşam tarzı değişiklikleridir.
1. Kilo verin. Sadece birkaç kilo bile vermek bazı hastalarda işe yarar.
2. En az 20 santim yükseklikte yastıkta uyuyun. Bu, başınızın ve boynunuzun  midenizden en az 20 santim yüksekte olmasını sağlar.
3. Küçük porsiyonlar halinde düşük yağlı yiyecekler yiyin. Yiyeceklerinizi 15 gram yağ içeren 500 kalori ile sınırlamak büzücü kasın açılma sayısını kısıtlar ve bu değerlerin altında kalınmasının yemeklerden sonra mide yanması çeken hastalara iyi geldiği gözlemlenmiştir.
4. Yemekten sonraki 3 saat içinde yatmayın. Özellikle gece mide yanmalarınız oluyorsa son yediğiniz yemeğinizin üstünden en az 3 saat geçmeden yatmayın. Yediklerinizin boşaltılması için midenizin 3-4 saate ihtiyacı vardır. Bu süreden önce yatarsanız ve büzücü kas kapağı açılırsa midenizdekilerin yemek borusuna ilerlemesi önlenemez.
5. Hareket edin! Yemekten sonra TV karşısında uzun saatler harcamak yerine kalkın ve etrafta biraz yürüyün.
6. Sakız çiğneyin. Sakız çiğnemek tükürük üretimine yardımcı olur ve tükürük  yemek borunuzdaki asitin birazına karşı tampon görevi görür.
7. Sol tarafınızda uyuyun. Yapılan çalışmalar sol tarafınızda uyumanın midedeki asitli maddelerin alt yemek borusu büzücü kasından ayrılmasını sağladığını göstermiştir. Son zamanlarda sol tarafınızda uyumanızı sağlayacak yastıklar üzerinde çalışmalar yapılmakta.
İlaçlar da işe yarar
Büzücü kasın açılmasını durduran FDA onaylı hiç bir ilaç bulunmamasına rağmen mide içersindeki asit miktarını azaltıcı antiasitler vardır ve bunlar eğer yemek borunuza ulaşabilirlerse zararı azaltırlar.
Aslında mide yanması için reçetesiz satılan birçok ilaç bulunmakta.  Bazıları asiti yok eder Gaviscon gibi ilaçlar asitin etrafını kaplayan bir madde içerirler ve böylece asit yemek borusunu etkileyemez.
Ayrıca histamin tip 2 reseptör antagonistleriyle ya da proton pompası inhibitörleriyle midedeki asit miktarını azaltan ilaçlar da bulunmakta.
Yine de sık sık mide yanması yaşayan hastaların buna asit reflüsünün mü sebep olduğunu yoksa başka nedenler mi bulunduğunu öğrenmek üzere doktorunuza başvurmalısınız.

 

Leave a Reply