Endoskopi Birimi

ENDOSKOPİ BİRİMİ

ENDOSKOPİ BİRİMİ

Endoskopi, içi boş tüm vücut boşluklarının (mide,bağırsaklar,burun içi,bronşlar,rahim vb.) endoskop adındaki özel tasarlanmış aletlerle incelenmesi işlemidir.
Eskiden sert bükülmez ince tüp şeklinde endoskoplar kullanılmaktayken günümüzde fiberoptik denilen hortum benzeri ince, ucunda ışık kaynağı ve kamerası bulunan, kıvrılabilen aletler geliştirilmiştir.

Kalınlıkları 8-10 mm ve uzunlukları 110-160 cm arasında değişmektedir. Bunların biyopsi almaya, polip denilen küçük tümörleri kesip çıkarmaya yarayan tedavi edici özellikleri de mevcuttur. Eğer endoskopla ağızdan girilerek yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk kısmı incelenecekse buna halk arasında daha bilinen adıyla gastroskopi denirken, makattan girilerek kalın bağırsaklar incelenmesine de kolonoskopi denilmektedir.
Merkezimizde endoskopi için poliklinik katında ayrı bir yer ayrılmış ve dekorasyonu hastalarımızın rahatı için dizayn edilmiştir.
Endoskopi salonunda gelişmiş gastroskopi ve kolonoskopi cihazlarımızla uzman hekimimiz tarafından gerekli tetkikler yapılmaktadır.

Endoskopi öncesi ve sonrası hastanın kendini rahat hissedeceği ve dinlenebileceği, içinde lavabosu ve tuvaleti mevcut olan yataklı istirahat odalarımız mevcuttur.

GASTRONOMİ BİRİMİ

Gastroskopi, sindirim sisteminin ilk bölümleri olan yutak, yemek borusu, mide ve duodenumun fleksible bir teleskopla görüntülenmesi işlemidir. Son derece yumuşak, plastik natürde, serçe parmağı kalınlığında, kablo görünümünde olan bu alet geçtiği yollardaki görüntüyü televizyon ekranına aktaran bir kamera sistemidir.

KOLONOSKOPİ BİRİMİ

Kolonoskopi, içi boşluklu bir organ olan kalın bağırsağın kolonoskop denilen bükülebilir bir aletle incelenmesidir. Bağırsak dışı basılar: bağırsak duvarına ait anormallikler ve bağırsak boşluğundaki patolojiler hakkında bilgi edinmemizi sağlar.

Bağırsak duvarına ait anormallikler: Tümör, polip, divertikül, kolit, damarsal patolojileri içerir. Bağırsak boşluğuna ait patolojiler:Taşlaşmış dışkı, yabancı cisimler, parazitler, torsiyon ve benzerinden ibarettir.

Yapım Aşamasında …